شرایط و هزینه های اخذ پذیرش و ویزا تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا این روزها بین دانشجویان ایرانی از محبوبیت خاصی برخوردار است و بسیاری از افراد سعی می‌کنند که ویزای  اخذ ویزای ایتالیا تحصیلی ایتالیا را به دست آورند. تعداد بالای دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور که رتبه های علمی خوبی نیز دارند می تواند یکی از دلایلی باشد که افراد تمایل زیادی به تحصیل در این کشور از خود نشان می دهند. دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین، دانشگاه بولونیا، ‌دانشگاه ساپینزا از جمله معروف ترین دانشگاه های کشور ایتالیا هستند. با ما همراه باشید تا در ادامه نگاهی به شرایط تحصیل در ایتالیا و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بیاندازیم.

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و از شرایط اقتصادی، بهداشتی و خدمات اجتماعی خوبی برخوردار است. زبان تحصیل در ایتالیا بسته به رشته و دانشگاهی که انتخاب می کنید می تواند ایتالیایی و یا انگلیسی باشد. برای هر کدام از این زبان ها باید در آزمون های بین المللی شرکت کرده و حداقل نمره قابل قبول دانشگاه مورد نظر  را دریافت نمایید. دانشگاه های ایتالیا اکثرا قدمت بالایی دارند و این نشان دهنده آن است که در این کشور به علم و فرهنگ توجه ویژه ای می شود. همچنین رتبه برخی از این دانشگاه ها بسیار عالی است و با تحصیل در آن ها می توانید آینده خود را تضمین نمایید و پس از اتمام تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی مشغول به کار شوید. یکی دیگر از مزیت های تحصیل در ایتالیا، هزینه های زندگی پایین تر در این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی است. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می توانید از برنامه های بورسیه متنوع دولت این کشور استفاده کنید و در بیش از ۱۷۰ رشته در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری مشغول به تحصیل شوید.
تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

بسته به رشته و دانشگاهی که قصد دارید تا در آنجا درس بخوانید تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی بین سه تا شش سال می‌تواند ادامه پیدا کند. برخی از دانشگاه های ایتالیا آزمون ورودی دارند و باید برای ورود به آنها در این آزمون حداقل نمره قبولی را کسب نمایید. در صورتی که به دنبال دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا هستید یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید هزینه ها و شرایط کار دانشجویی در این کشور است. در ایتالیا به عنوان یک دانشجو در در هفته به شما اجازه ۲۰ ساعت کار کردن داده می‌شود که بخش عمده ای از هزینه های شما را می‌تواند پوشش دهد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی عبارت است از :

برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد نیز،‌ انتخاب های خوبی بین دانشگاه های مطرح این کشور خواهید داشت. مدت زمان ارشد در کشور ایتالیا ۲ سال است و زبان تحصیلی در این مقطع نیز بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما می‌تواند انگلیسی و یا ایتالیایی باشد. یکی از بهترین مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا امکان دریافت بورسیه تا سقف ۷ هزار یورو است.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در ایتالیا بسته به رشته و مقطع تحصیلی و همچنین دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید متفاوت است. این هزینه می‌تواند بین ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو در سال بنا به عوامل گفته شده متفاوت باشد. البته در نظر داشته باشید که در صورت دریافت بورسیه می‌توانید تا ۹۰ درصد از هزینه های خودتان را به وسیله آن پوشش دهید. به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب دانشگاه برای ادامه تحصیل بر روی هزینه های شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. به عنوان مثال شهریه های دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی است. همچنین شهری که دانشگاه شما در آن قرار دارد نیز به طور مستقیم بر روی هزینه های شما تاثیر می‌گذارد. زندگی در شهرهای بزرگ ایتالیا مانند میلان،‌ رم، تورین و … هزینه بر تر از سایر شهرهای این کشور است. علاوه بر هزینه تحصیل در ایتالیا،‌ هزینه مسکن و اجاره خانه یا خوابگاه،‌ هزینه خرد و خوراک، هزینه پوشاک، هزینه رفت و آمد، هزینه خرید کتاب های درسی و … از جمله هزینه هایی است که باید به آن توجه داشته باشید.
بورسیه تحصیلی در ایتالیا

همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا امکان دریافت بورسیه از این کشور است. بورسیه تحصیلی در ایتالیا به سه صورت می‌تواند باشد.  یک به صورت تخفیف در شهریه دانشگاه که بسته به نوع و شرایط شما می‌تواند تا ۹۰ درصد از هزینه های شما را کاهش دهد. دوم، بورسیه استانی است که به صورت یک کمک هزینه تحصیلی تا سقف ۷۰۰۰ یورو در سال به شما پرداخت خواهد شد و سوم بورسیه علمی است که در شرایط خاص به دانشجویان خاص و ممتاز داده می‌شود و هزینه های زندگی و تحصیل شما در ایتالیا را به صورت کامل پوشش می دهد. برای اطلاع از نحوه دریافت بورسیه های تحصیلی ایتالیا می توانید با کارشناسان ما در ویتراپو تماس برقرار کنید.

منبع:شما نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید